Egy kis történelem: a négyfordulatos ugrás
2008.03.24. 20:08
Ki ugrotta meg először versenyen? Most kiderül...
A négyfordulatos ugrás – egy kis történelem
A négyfordulatos ugrás legalább olyan fontos elem a legjobb férfi korcsolyázók számára, mint a magas ’C’ kiéneklése egy tenor számára. (Ez tényleg így szerepel a cikkben.:) )
A négyfordulatos ugrás története a jégen pontosan húsz éve kezdődött el, amikor Kurt Browning úgy döntött, hogy igazán szüksége van egy autóra… Hogy ez mit is jelent pontosan, az később derül ki a cikkből…
A négyszeres világbajnokot saját bevallása szerint az inspirálta a négyfordulatos toe loop megugrásában, hogy látta: más versenyzők megugrották a gyakorlások során. „Azt hiszem, Svájcban történt egy ISU által szervezett turnén, 1987-ben” – mondja. „Brian Boitano gyakorolta a négyfordulatos ugrást, mi pedig elmentünk megnézni. Majd elgondolkodtam rajta: ’Nem is tűnik olyan nehéznek.’ Természetesen Boitano egyike volt a világ legjobb egyéni korcsolyázóinak, ezért nem tűnhetett nehéznek, ahogy gyakorolta. Ekkor kaptam az inspirációt hozzá, hogy megugorjam.” Mikor Browning visszatért hazájába Michael Jiranek edzővel, elkezdte gyakorolni a négyfordulatos ugrást, ám erőfeszítéseit ekkor még titokban tartotta. „Valójában mindig megvártam, amíg a többiek elhagyják a jeget az edzés után, én pedig visszavettem a korcsolyámat és magam gyakoroltam. Nem akartam minden áron megmutatni az embereknek. Aztán egy napon eljutottam odáig, hogy bemutattam az edzőmnek is.”
1987 októberében a Skate Canada-n Browning megkísérelte elsőnek megugrani a négyfordulatos ugrást versenyen, de kihagyta. Az 1988-as kanadai bajnokságon az edzője azt mondta neki, nem kellene megpróbálnia a négyfordulatosat, hacsak nem lesz a kűrje hibátlan, de mivel kihagyta a tripla Axelt, így nem próbálta meg a „quad toe loop”-ot. Még így is megszerezte a második helyet, kvalifikálva ezzel magát az 1988-as téli olimpiára, Calgaryba. „Az olimpián több, mint jutalom volt, hogy az edzőm biztatott: ha hibátlanul korcsolyázom, megpróbálhatom a végén megugrani a négyfordulatosat. Mivel sikerült jól futnom, a program legvégén megpróbáltam. Végül elcsúsztam, de megugrottam.” És itt jön be a történetbe az autó…
„Michael Barnett, aki az ügynököm lett, nézte a versenyt. Ő szíve mélyén egy cowboy volt, nekem pedig épp egy cowboy-os programom volt, ráadásul Albertából származom, és ők is épp akkor költöztek Alberta-ba. Így azt mondta nekem: ’Nos, szerzek neked egy autót, ha megugrod a négyfordulatosat.’ Majd odamentem az edzőmhöz és azt mondtam neki: ’Szükségem van egy autóra, tegyük át a négyfordulatosomat a programom legelejére.’ És így történt.” Az 1988-as budapesti világbajnokságon Browning négyfordulatossal kezdte a programját és tisztán érkezett meg belőle, egy lábra. Az ugrást Josef Dedic, az ISU elnöke bejegyeztette, jóváhagyta. Browning a harmadik legjobb kűrt futotta, míg összesítésben a hatodik helyet szerezte meg. És mikor visszatért Edmontonba, megkapta az autót, aminek a rendszámtáblájára a következő volt írva: „1stQUAD’ (első négyfordulatos). „Audi volt, de hat hónappal később vissza kellett adnom, mert Barnett eladta. Nem tudtam róla, hogy nem is az enyém az autó. Egy nap kaptam egy hívást: ’Hozd vissza az autót, eladtam.’”
Egy másik kanadai, a kétszeres olimpiai ezüstérmes Elvis Stojko ugrotta meg az első négyfordulatosat kombinációban 1991-ben. 1988-ban az amerikai Timothy Goebel ugrotta meg az első négyfordulatos Salchow-ot, míg 1999-ben három (!) négyfordulatosat is ugrott az egyik kűrjében, amiben mind a toe loop, mind a Salchow szerepelt négyfordulatosban.
Browning szerint nem ismerik el eléggé az ISU-nál a négyfordulatos ugrásokat. „Szeretném látni, hogy megnő az értéke a négyfordulatos ugrásnak, mert nagyon nagy fizikai erőt igénylő dologról van szó, és ezt el kellene ismerniük. Nem gondolom, hogy helyes, hogy csinálsz egy sokkal könnyebb elemet és több pontot kapsz érte. Mért ér többet egy tripla Axel – dupla toe loop, mint egy négyfordulatos? És miért kapsz pontosan ugyanannyi pontot egy négyfordulatos – tripla toe loop kombinációra, mint egy Axel – tripla toe loop kombinációra? Sokkal nehezebb egy háromfordulatosat egy négyes után megugrani. Miért nem értékelik kicsit jobban?” Egy négyfordulatos toe loop 9 pontot jelent, egy négyes toe loop – tripla toe loop kombináció pedig 13 pontot. A kanadai szövetség már indítványozta az ISU-nál, hogy emeljék meg a négyfordulatos értékét, ahogy Browning is javasolta, a kombinációkkal együtt.
A 41 éves Browning utoljára 98’-99’-ben ugrotta meg a négyfordulatosat, de később már elesett belőle, így a korára való tekintettel 2003 óta már nem próbálkozott vele. Azóta is láthatjuk gálákon fellépni, immáron négyfordulatos ugrás nélkül.
|